fbpx
Obrazek wyróżniający do wpisu blogowego MAGICZNA DZIANINA, Atelier no.75, no75
Moda

Magiczna dzianina

Dzianina. Wróciła do łask w 2021 roku. A nawet można powiedzieć, że pod koniec 2020. Zaczęło się to od momentu, w którym Katie Holmes została sfotografowana w dzianinowym komplecie. Zdjęcie to stało się viralem, a zarazem początkiem wybuchu mody dzianinowej. Sieciówki momentalnie wprowadziły do swoich kolekcji włóczkowe ubrania i, co ciekawe, również dodatki. Także projektanci mody wzięli dzianinę na tapet.

Z każdym kolejnym sezonem trend ten przybierał na sile. Znaleźć go można było w takich domach mody jak: Fendi, Miu Miu, Chloe, Blumarine, Acne Studios, Dolce & Gabbana, Max Mara, DSquared2, Chanel, Salvatore Ferragamo, Gucci, Louis Vuitton i inni.

Zdjęcie ze strony Viva.pl – kliknij na nie, aby przeczytać cały artykuł i zobaczyć więcej stylizacji na obecny sezon

Cóż takiego dzianina ma w sobie?

To wyjątkowo wdzięczny materiał, który do niedawna kojarzył się przede wszystkim ze swetrami i zimowymi akcesoriami w postaci czapek, szalików oraz rękawiczek. Dziś na wybiegach znajdziemy sukienki, spódnice, spodnie, topy, ale też torebki czy biżuterię.

Do tej pory sięgaliśmy po nią przede wszystkim w sezonie jesień-zima, ze względu na ciepło, które daje. (Oczywiście nie mówię tu o dzianinie akrylowej, która jest wyrzuceniem pieniędzy w błoto i szkodzeniem środowisku).

Jednak nie sposób nie wspomnieć o tym, że cechą dzianiny jest ogromna wygoda podczas noszenia. Otula nasze ciało. Sprawia, ze jest nam wygodnie ale i stylowo.

I na szczęście nie każda dzianina jest gruba. Nie wiem, czy pamiętasz, jak latem pojawiły się u mnie sukienki, topy czy kapelusze. Używałam do nich mieszanki bawełny i lnu, i od razu wspomnę, że na tegoroczny sezon wiosenno-letni szykuję dużo więcej modeli kapeluszy.

Sukienka z kolekcji letniej NATURA JEST KOBIETĄ, Atelier no.75, no75

Chcę również nawiązać do roli dzianiny w upcyklingu i recyklingu, ale najpierw zrobię coś, co tak naprawdę powinnam była zrobić na początku. Otóż nie wyjaśniłam,

czym jest dzianina

A zatem – mówiąc w skrócie – mamy na rynku dwa rodzaje materiałów, które różnią się między sobą sposobem ich wykonania.
I tak oto mamy tkaninę, która jest, jak sama nazwa wskazuje – tkana – nitki krzyżują się pod kątem prostym, jedne, te umocowane na stałe nazywają się osnową, te, które pomiędzy nimi przeplatamy to wątek (stąd m. in. powiedzenie “snuć wątek”). Tkaninę robi się na krosnach.

Jeśli zaś chodzi o dzianinę – jest ona dziana, popularnie mówiąc – dziergana. Tu, specjalnymi technikami, pracuje się tylko jedną nitką, a podstawą dzianiny jest oczko. Tworzymy ją na drutach czy też szydełkiem.

Oczywiście zarówno tkanina, jak i dzianina mogą być wykonywane ręcznie jak i maszynowo.

No dobrze a teraz już wrócę do pierwotnego zamysłu. Wiele wskazuje, że szybko z mody nie wyjdzie. Wiadomo bowiem, że bardzo ważnym ostatnimi czasy trendem jest ochrona środowiska, a co za tym idzie właśnie upcykling czy też minimalizm. Dlatego projektanci stawiają na dzianinę, gdyż cudownie do upcyklingu się nadaje. Można ją na przykład spruć i przerobić na inne materiały. Jeśli jest w 100% naturalna samoistnie się rozłoży w krótkim okresie czasu, więc niepotrzebny jest jej recykling. No ale wiadomo też, że takie naturalne dzianiny są bardzo wysokiej jakości, i jeśli nie pożrą ich mole, to służą nawet przez dziesięciolecia. A moda vintage też ostatnio ma się całkiem dobrze. No i minimalizm – dzianinowe fasony często można nosić przez cały rok. Kto na przykład nie skorzysta z ciepłego kardiganu w chłodny, letni dzień? Albo nie założy leniej czapki w cieplejszy zimowy?

czapka "letnia-wietrzna" na głowie kobiety, Atelier no.75, no75
Czapka Letnia-Wietrzna

Zatem podsumowując – postawmy na dzianinę, bo ma przed sobą naprawdę świetlaną przyszłość. Pod warunkiem naturalnego składu, rzecz jasna (zawsze i wszędzie będę to powtarzać). Jest ponadczasowa i co tu dużo mówić – potrafi być ekskluzywna.

Ściskam

A jak Anna z Atelier 🧡

——————–
www.no75.pl
nakrycia głowy inne niż inne | łam schematy i bądź sobą

Dodaj komentarz